Ochrona zwięrząt

PAMIĘTAJ ZWIERZĘ TO NIE RZECZ!!!!

Warunki jakie musisz zapewnić swojemu psu.

Schronienie

Pies musi mieć zapewnione właściwe schronienie (pomieszczenie) chroniące go przed zimnem, upałem i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego. Schronienie musi mu umożliwiać swobodną zmianę pozycji ciała.  Pamiętaj jeśli Twój pies żyje na dworze musisz zapewnić mu ciepłą, szczelną i izolowaną budę. Teren wokół budy musi być utrzymywany w czystości.

Woda i karma

Pamiętaj, że Twojemu psu też chce się pić i jest spragniony. Zawsze zapewniaj mu stały dostęp do świeżej wody. Pojemnik na wodę przymocuj tak by pies go nie przewrócił. Zapewnij psu treściwe pożywienie, jeśli żyje na dworze w budzie pies będzie wdzięczny za ciepły posiłek w porze zimowej. Dbaj o czystość pojemników na wodę i karmę.

Sposób utrzymywania

Jeśli Twój pies jest utrzymywany na uwięzi bezwzględnie pamiętaj uwięź nie może być krótsza niż 3 metry i nie może powodować uszkodzeń ciała (np. zbyt ciasna lub zbyt ciężka). Pies nie może przebywać uwiązany dłużej niż 12 godzin, powinieneś zapewnić mu porcję ruchu dbając jednocześnie by nikomu nie wyrządził krzywdy. Absolutnie nie stosuj na szyi psa sznurka ani łańcucha zapewnij mu obrożę. Pomyśl czy nie warto zbudować dla psa kojca ale pamiętaj żeby jego wielkość dostosować do rozmiarów psa, tak by mógł swobodnie się poruszać.

Opieka weterynaryjna

Pamiętaj Twój pies tak jak Ty może zachorować. Jeśli zaobserwujesz, że pies jest osowiały, nie je, nie pije, przypuszczasz że coś mu dolega zabierz go do lekarza weterynarii. Twój pies czuje ból tak samo jak człowiek. Pozostawienie psa w stanie nieleczonej choroby jest formą znęcania się zatem możesz ponieść konsekwencje karne.

Szczepienia

Pamiętaj, że polskie prawo nakazuje aby Twój pies posiadał aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Pierwsze szczepienie  przeciwko wściekliźnie musi odbyć się w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Za brak aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie grozi Ci mandat karny.

Pasożyty

Chroń psa przed pasożytami! Zabezpiecz psa przed pchłami i kleszczami specjalną obrożą lub kroplami, które nabędziesz u lekarza weterynarii. Pamiętaj, że pies powinien być odrobaczany, zapobiegniesz roznoszeniu wielu pasożytów na ludzi i zwierzęta gospodarskie (glisty, tasiemce).

Wysterylizuj/wykastruj swojego psa lub kota a unikniesz niechcianych szczeniąt/kociąt.

To mit, że samica musi chociaż raz mieć młode!!! Dzięki zabiegowi zmniejszysz ryzyko wystąpienia wielu chorób. Kastracja/sterylizacja nie jest nakazana prawem ale może zapobiec bezdomności zwierząt. Pamiętaj, że warunki w jakich utrzymujesz psa są kontrolowane przez Inspekcję Weterynaryjną, Policję, Straż Miejską oraz organizacje społeczne, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt (TOZ, Animals, straż dla zwierząt itp.). Jeśli dopuszczasz się naruszeń w utrzymaniu zwierząt możesz ponieść konsekwencje.